Jak prawidłowo ustawić fotel biurowy?

News

Krzesło biurowe, na którym będziemy siedzieć przez większość część dnia może wpływać mocno na nasze samopoczucie, wydajność pracy czy zdrowie. Jeśli fotel nie będzie wygodny to bardzo często zaczniemy się mocno denerwować, nie będziemy mogli się skupić na konkretnych sprawach zawodowych.

Po pewnym czasie zacznie się pojawiać problem z bólem pleców, sztywny kark czy też kłopot z innymi przykrymi dolegliwościami. Jeśli chcemy kupić meble biurowe powinniśmy wiec dobrze sprawdzić jak dany fotel się sprawdzi. Jeśli już mamy taki fotel warto także zwrócić uwagę na to czy będzie można go dobrze ustawić. Mamy kilka zasad, które trzeba wziąć pod uwagę.

Wysokość fotela. Zasada jest prosta: nogi musza być swobodnie oparte na podłodze, zaś kolano powinno być lekko rozwarte. Chodzi o to, by nie było blokowania przepływu krwi. Między udem a podudziem będzie trzeba zachować kąt prosty.

długość oparcia fotela

Regulacja podłokietników. Należy siadać wygodnie, blisko biurka. Łokcie powinny stworzyć kąt 90 stopni i potem trzeba regulować wysokość krzesła. Podłokietniki muszą się przesuwać horyzontalnie, tak by były dopasowane odległością względem biurka. Ramiona oparte na podłokietnikach. Podczas siedzenia przed komputerem będziemy opierać ramiona na podłokietnikach i to pozwoli nam zmniejszyć obciążenia kręgosłupa, nie będzie się pojawiło zaokrąglenie pleców czy garb.

Wyprofilowane oparcie. Musimy oprzeć plecy na minimum połowie wysokości łopatek. Niektóre krzesła mają specjalną regulację, dzięki której lędźwie mają oparcie. W każdej pozycji oparcie będzie wspierać ten ważny odcinek kręgosłupa.

Głębokość krzesła. Warto sprawdzić czy głębokość krzesła jest dla nas odpowiednia. Pośladki muszą być z tyłu krzesła. Dobrze będzie, gdy fotel posiada możliwość przybliżenia oparcia w stosunku do siedziska.

Regulacja zagłówków. To ważne, by dawały one oparcie szyi. Mięśnie karku będą się mogły nieco rozluźnić, gdy fotel będzie odpowiedni do wzrostu. Twardość fotela Ważne, by fotel nie był zbyt twardy, oraz by był w stanie zagwarantować nam odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli mamy dobry fotel biurowy bez wątpienia będzie on gwarantował bardziej wydajną pracę, a jednocześnie będzie także wpływał bardzo korzystnie na nasze zdrowie.