Fotel obrotowy do biura- jakie elementy są najważniejsze podczas wyboru?
Praca w biurze nieodzownie jest związana ze spędzaniem czasu w pozycji siedzącej. Dlatego bardzo ważne jest to na czym siedzimy i odpowiedni dobór fotela lub krzesła obrotowego.
Nieważne czy pracę biurową wykonujemy w domu czy też w biurze wielkiej korporacji, to szczególna wagę powinniśmy przywiązywać do wyboru krzesła obrotowego, ponieważ jego ergonomiczny kształt będzie miał przez długi czas wpływ na nasze samopoczucie. Przy biurku spędzamy często od kilku do kilkunastu godzin, a to bardzo obciąża nasz układ kostny już samo w sobie. Człowiek z natury jest istotą ruchliwą, a spędzanie praktycznie nieruchomo wielu godzin kłóci się z naszą budową fizyczną.
Krzesło do biurka
Dlatego dobry fotel przy biurku ma olbrzymie znaczenie, ponieważ pozwala na minimalizowanie lub wykluczenie wielu dolegliwości, w tym bóle głowy, stawów, kręgosłupa, karku, barków, kolan i łydek, jakie często pojawiają się gdy siedzimy w niewygodnej pozycji przez wiele godzin. Na szczęście coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę jak ważne jest dobre wyposażenie miejsca pracy i jak to wpływa na wydajność pracownika, dlatego w biurach pojawiają się coraz lepsze i precyzyjniej skonstruowane fotele obrotowe.
Czym charakteryzuje się dobry fotel obrotowy i na co zwracać szczególną uwagę?
Przede wszystkim fotel powinien mieć jak najszerszy wachlarz regulacji na wysokości każdego elementu, co pozwala dopasować fotel maksymalnie do każdej sylwetki. Każdy fotel ponadto musi mieć solidną, dobrze wyprofilowana podstawę, która daje poczucie bezpieczeństwa. Duże znaczenie ma jakość i wykonanie kółek w systemie jezdnym, ponieważ od tego będzie zależeć to z jaką łatwością fotel będzie się przesuwał po powierzchni.
Regulacja fotela
Oparcie fotela powinno być regulowane, wyprofilowane tak, by dopasowało się do każdego odcinka kręgosłupa, szczególnie na odcinku lędźwiowym i barkowym. Dobrze jest jeśli oparcie dodatkowo ma możliwość odchylenia pod innym katem, tak że przesuwa się razem z naszym ciałem. Kształt oparcia powinien być dopasowany do naszego wzrostu, a poszczególne części wygięte w kształcie litery S.
Oprócz oparcia równie ważnym elementem jest siedzisko. Nie może być zbyt głębokie ani zbyt wąskie, powinno być regulowane na wysokości, co umożliwia idealne dopasowanie się do wysokości biurka. Elementem zwiększającym komfort w jeszcze większym stopniu jest regulowany zagłówek, który umożliwia utrzymanie prawidłowej pozycji głowy. Podłokietniki zapewniają oparcie dla ramion i dzięki temu nasze ciało nie jest narażone na większe znużenie i nadmierne obciążenie przedramion i nadgarstków. .
Nie bez znaczenia jest materiał z jakiego wykonany jest fotel, szczególnie oparcie i siedzisko. Popularne są miękkie, przepuszczające powietrze materiały, które szczególnie latem zapewnia dobra wentylację.
- 18 grudnia 2016